Aşk ile...

Sevdiğiniz işi yaparsanız, bir gün bile çalışmış sayılmazsınız. - Konfüçyüs

Steve Jobs 2005’te Stanford Üniversitesi’ndeki konuşmasında şöyle der: “Hayattan tat almanın tek yolu, yaptığınız işi sevmektir.” Böyle bir çağda, bizi hayata karşı motive etmede ​bir işe sahip olmak tek başına yeterli değildir. Araştırmalara göre, günümüzde yapılan iş değişikliklerinin çoğu insanların işlerini yaparken kendilerini mutsuz hissetmelerinden kaynaklanmaktadır.

Sevdiğiniz bir işte çalışmak, yüksek maaşlar ve gösterişli ünvanlar kazanmaktan öncelikli olmalıdır. İşiniz sadece bir gelir kaynağı değildir. Eğer yaptığınız işi sevmezseniz, hayatı da kaçırırsınız. Kariyeriniz sizi hem ofis içinde hem de ofis dışında duygusal olarak iyi hissettirmelidir.

Sevdiğiniz işi yapmak, hedeflerinize ulaşmada size ekstra motivasyon sağlar. İşiniz konusunda tutkuluysanız, işinizin her yönünü öğrenmekle aktif bir şekilde ilgilenirsiniz. Bu sizi başarıya ulaştırmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda sizi kişisel olarak da geliştirir. Bu şekilde yalnızca kendinize değil, çevrenizdeki insanlara da ilham kaynağı olursunuz.

Tüm bu süreçte, işinizi takip edecek veya sizi tam potansiyelinize ulaşmanız için motive edecek birine de ihtiyaç duymazsınız; çünkü işiniz size heyecan verdiği için, zaten elinizden gelenin en iyisini yaparsınız. Bu da sizi ve şirketinizi başarıya ulaştırır.

Sevdiğiniz işi yapmak üretkenliğinizi ve performansınızı arttırır; iş yerindeki mutsuzluk, stres, moral bozukluğu gibi negatiflikleri ortadan kaldırır.

Yaptığı işten zevk alan insanların iyimser olma, motive olma, daha hızlı öğrenme, daha az hata yapma ve daha iyi iş kararları alma olasılıkları yüksektir.

Gerçekten tutkulu olduğunuz işi bulmak, aşık olmak gibidir. Heyecanlanırsınız, o işin bir parçası olduğunuz zaman mutlu hissedersiniz ve en önemlisi, daha iyiye doğru değiştiğinizi hissedersiniz.

Jobs konuşmasına “Yaşamınızın ekseni, sevdiğiniz kişi ve sevdiğiniz iştir.” cümlesi ile devam eder.
Ben de böyle bir günde, yaşamını aşkla dolduran ve işini aşkla yapma fırsatı bulan herkesin Sevgililer Günü’nü kutluyorum. Sevgi ile kalın!

14.02.2021
AYŞE PEHLİVAN