Gelir Vergisi

“Dünyada anlaşılması en zor şey, gelir vergisidir.” Albert EINSTEIN

06.04.2021
MUSTAFA KÖKSOYA
Aşk ile...

Sevdiğiniz işi yaparsanız, bir gün bile çalışmış sayılmazsınız. - Konfüçyüs

14.02.2021
AYŞE PEHLİVAN
Yeni Yıla girerken...

Bütün zamanların en güçlü savaşçısı şu ikisidir: Zaman ve Sabır-Lev Tolstoy, Savaş ve Barış

31.12.2020
AYŞE PEHLİVAN
Ülkemizde Gastronomi Turizmi Adına Ortak Bir Vizyon Arayışı

Pandemi döneminin getirdiği kaos, şaşkınlık ve heyecanla artık sadece bugüne ve yakın geleceğe odaklanabiliyor olduk. Bu son derece doğal ve insani bir tavır.

16.06.2020
BURHAN OTÇU
İş Dünyamızda Borçlanma Sorunu!

Türkiye'de kimi iç kaynaklı kimi dış kaynaklı olmak üzere 1991-2020 arasında defalarca siyasi, ekonomik veya son olarak covid 19 gibi küresel salgın gibi çeşitli nedenlerle krizler yaşamıştır. Bundan sonrada benzer krizler yaşanacaktır.

15.06.2020
İBRAHİM AVŞAROĞLU
Teşvikler İçin Geç Kalmayalım.

14.05.2020 tarihinde TÜBİTAK tarafından siparişe dayalı Ar-Ge projelerinin desteklenmesine ilişkin çağrı yayınlanmıştır.

08.06.2020
İBRAHİM AVŞAROĞLU
Duygusal Dayanıklılığı Nasıl Artırabiliriz ?

Bazı insanların zorluklarla dolu hayatlarına karşın yaşama sevinçlerini koruyarak sağlıklı bir şekilde hayatlarına devam ettiklerini, bazılarının ise zorluklar karşısında kolayca ümitsizliğe kapıldıklarını ve geri çekilerek pes ettiklerini görüyoruz. Yola devam edebilen kişiler, uzmanlar tarafından, duygusal dayanıklılığı yüksek kişiler olarak tanımlanıyor ve aşağıdaki davranış kalıplarını sergiliyorlar.

14.05.2020
AYŞE PEHLİVAN
Korona Salgınında Uzaktan Çalışma

Korona virüsünün ortaya çıkmasıyla birlikte birçok ülkede hayat durma noktasına geldi. Durumun ciddiyetinin ve alınan önlemlerin aynı oranda arttığı bu dönemde uzaktan çalışmanın, uzaktan eğitimin ve dijitalleşmenin merkezimize oturmaya başladığını görüyoruz. Dijital dünyanın hayatımızda daha çok yer edineceği, kalıcı dönüşümlerle karşı karşıya kalacağımız bir geleceğe artık hazır olmamız gerekiyor.

16.04.2020
AYŞE PEHLİVAN
Krizin Çıkışı, Başarılı Nakit Akış Yönetimi ile Mümkün!

Tarihe tanıklık ettiğimiz bir dönemden geçiyoruz. Bugün, iş adamları ve yöneticiler ve danışmanlar olarak şapkayı önümüze koyarak düşünmenin günüdür. Biz işletme olarak krize nasıl yakalandık? Neleri doğru yaptık, neleri yanlış yaptık? Bundan sonra neler yapmalıyız?

06.04.2020
KAAN SERTCAN
Pandemi ve Risk Yönetimi

2020 yılına dünya geneline yayılan ekonomik durgunluk, ticari ve bölgesel savaşlar, terör ve doğal afetler gibi çeşitli felaketlerle merhaba dedik. Mart ayına geldiğimizde ise korona virüsü, tüm dünyada büyük bir yankı uyandırdı ve ülkelerin kırılgan durumda olan ekonomilerini daha da derinden etkiledi.

28.03.2020
KAAN SERTCAN
Doğru Yaklaşım, Krizi Fırsata Çevirir.

Ekonomik dönemlerin iniş ve çıkışlarıyla uğraşmak hepimizin iş yaşamında aşina olduğu bir gerçekliktir. Zaman zaman büyük aşamaları deneyimleyerek yüksek iş hacmini yaşayabilen pazarlarımız, belirli bir süre devam eden atılımların ardından, durgunluğa girmekten kurtulamamıştır.

11.02.2020
SERKAN GÜLENER
İnsan Kaynaklarının Dokunuşu, Dönüşümü Nasıl Sağlar ?

Uzun yıllardır yönetim danışmanlığı alanında çalışan ve eğitimler veren bir kurumsal gelişim ve strateji yayılımı danışmanı olarak katılımcılarımın ortak bir sorununa şahit oldum; ürettikleri fikirleri sahada nasıl uygulayabilecekleri konusunda zorluk çekiyorlardı.

16.01.2020
SERKAN GÜLENER
Konkordato Tarihe Karışıyor, Finansal Yeniden Yapılandırma Geliyor.

Çin ve Amerika arasındaki ticari gerginliğin yanı sıra dünya genelindeki ekonomik daralma ve döviz kurlarındaki dalgalanmalarla şirketler zor bir yılı geride bıraktı.

15.01.2020
MUSTAFA KÖKSOYA
Binek Otomobile ait Kanunen Kabul Edilmeyen Gider Yapılan Amortismanın Vergisi Ödenecek mi?

Mevcut uygulamada, işletmenin aktifine kayıtlı olup, kazancı elde edilmesinde kullanılan binek otomobillere ait amortisman başta olmak üzere bütün giderleri kazancın tespitinde gider olarak kabul edilmektedir. TBMM Genel Kurulunda, Dijital Hizmet Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifinin birinci bölümünde yer alan maddeler kabul edildi. Bu kapsamda binek otomobillere ait giderlerde aşağıda yer alan gerekçe ile kısıtlama getirilmiştir.

01.01.2020
CİHAN ÖZTÜRK
Fenomenler Video İçeriği Değil, Mükellefiyet Üretti.

7 Aralık 2019 tarihli, 30971 sayılı Resmi Gazete ’de “Dijital Hizmet Vergisi İle Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” yayımlandı. Bu kapsamda günlük hayatımıza yeni vergiler dâhil oldu.

07.12.2019
CİHAN ÖZTÜRK